Perinteiset Rovaniemen Riistanhoitoyhdistyksen mestaruuskisat ammuttiin 
Pahkamaan ampumaradalla 10.8. 
Kisat ammuttiin suotuisassa säässä ja tulostaso oli kohtalaisen hyvä etenkin 
yleisen sarjan hirven kärkipään osalta.  Ville Kahelin ampui 97 ja kaksi 
muutakin yli 90 tulosta nähtiin. Haulikkolajeissa Ari Maununiemi ja Urpo 
Kinnunen ampuivat myös kovanluokan tulokset, molemmat rikkkoivat 23 kiekkoa. 
Kolmen lajin yleismestaruuden voitti kyyhkyjahdista kisoihin kiirehtinyt Ari 
Maununiemi. Hirviluvansaajien välisen haastekisan voitti edellisten vuosien 
tapaan yhteishaku Poikajärvi hyvällä yhteistuloksella 435. Yleismestaruuteen 
lasketaan kolme parasta tulosta lajeista hirvi, luodikko,trap ja metshaulikko, 
mukaan otettavan haulikkolajin tulos kerrotaan neljällä. 

Metsästyshirvi							
							
M							
1. 	Ville Kahelin	AOE 97				
2. 	Reima TapanimäkiTapion  EM 93				
3. 	Jouni Ylianttila	Marraskosken Erä 92				
4. 	Mikael Yritys	 NKE 84				
5. 	Ari Maununiemi 	Sierijärvi 74				
6. 	Risto Hiukka	 AOE 65				
7. 	Joni Pitkäniemi VRM 54				
							
M50			
1. 	Erkki Ruokanen VRM 75				
2. 	Eero Kanervo NKE 74				
3.	Pekka Miettunen 	RAM 72				
4. 	Jouni Vierelä	 AOE 71				
5.	Pentti Vitikka	Yht Kilp. 70				
6.	Urpo Kinnunen AOE 65				
7. 	Urpo Silvennoinen RAM 62				
8. 	Reima Pitkäniemi VRM 52				
							
M60			
1.  	Timo Kovala AOE 82				
							
M70			
1. 	Martti Ruonakoski NKE 80				
2. 	Niilo Noro RAM 73				
3. 	Lauri Kahelin AOE 71				
4. 	Kalevi Ruokanen NKE 71				
							
Metsästysluodikko							
							
M			
1. 	Reima Tapanimäki Tapion EM 	76				
2. 	Jouni Ylianttila	Marraskosken  Erä 52				
							
M50			
1. 	Urpo Silvennoinen  RAM 63/ 13			
2. 	Erkki Ruokanen VRM 	63/ 11			
3. 	Pentti Vitikka	YhtK. 17				
							
M60			
1. 	Martti Muukkonen RAM 14				
							
M70							
1. 	Martti Ruonakoski NKE 61				
2. 	Kalevi Ruokanen	 NKE 55				
							
Metsästyshaulikko							
							
M			
1. 	Ari Maununiemi Sierijärvi 23				
							
M50			
1. 	Urpo Kinnunen AOE 23				
2. 	Pekka Miettunen RAM 22				
3. 	Urpo Silvennoinen RAM 17				
4. 	Martti Ukkonen RAM 16				
							
M60			
1. 	Martti Muukkonen RAM 11				
							
M20			
1. 	Janne Inkeröinen Kaukon EM	7				
2. 	Eero Manninen RAM 6				
							
Metsästystrap							
							
M			
1. 	Ari Maununiemi Sierijärvi 23				
2. 	Jouni Ylianttila Marraskosken Erä 11				
							
M50			
1. 	Urpo Kinnunen AOE 22				
2. 	Martti Ukkonen RAM18				
3. 	Urpo Silvennoinen RAM 18				
4. 	Erkki Ruokanen VRM 15				
5. 	Eero Kanervo NKE 15				
6. 	Pekka Miettunen	 RAM 10				
7. 	Pentti Vitikka	Yh. Kilp.7				
							
M60			
1. 	Martti Muukkonen RAM 12				
							
M70							
1. 	Martti Ruonakoski NKE17				
							
M20			
1. 	Janne Inkeröinen Kaukon  EM	16				
2. 	Eero Manninen RAM 5				
							
Pienoishirvi							
							
M			
1. 	Reima Tapanimäki Tapion EM 88				
2. 	Ari Maununiemi Sierijärvi 78				
3. 	Jouni Ylianttila Marraskosken Erä 68				
4. 	Risto Hiukka AOE 52				
							
M50							
1. 	Erkki Ruokanen VRM 67				
2. 	Pentti Vitikka	Yht. K.53				
3. 	Jouni Vierelä	 AOE 45				
							
M60							
1. 	Lauri Poikela RAM  0				
							
M70							
1. 	Niilo Noro RAM 68

YLEISMESTARUUS		
		
1. 	Ari Maununiemi	 258
2	Urpo Kinnunen 	245
3. 	Martti Ruonakoski 209, (25kilpailijaa)

Haastekisa hirvilupahakijoiden kesken		
		
1	Yhteishaku Poikajärvi	
2. 	Narkaus-Kämän Erä
3. 	Välijoen Riistamiehet